Compania Americana Cobalt International Energy Inc. a fost luata sub supraveghere de catre Comisia de Schimburi si Securitati din Statele Unite (SEC). Organismul SEC, impreuna cu DOJ sunt singurele instrumente ale Statelor Unite capabile sa implementeze legile americane. ConformForeign Corrupt Practices Act (FCPA), compania petroliera Cobalt poate avea de suferit daca se dovedeste a fi adevarat ca a incalcat legi federale ale securitatii.
Exploratia co
Cobalt a afirmta ca nu stia cine detine exact actiuni din companiile cu care a legat parteneriate si nici nu avea dreptul de a cere o lista exacta cu informatii de acest gen. Problema este ca se astepta mai multa precautie din partea firmei Colbalt, avand in vedere ca este lederul grupului si mai ales pentru ca oamenii politici angolezi detineau in acest caz aproximativ o treime din companiile locale. Ramane de vazut daca SEC poate pedepsi naivitatea sau ignoranta companiei. De cele mai multe ori, este posibil ca statul american sa intervina in apararea companiei ce ii poarta nationalitatea si sa transforme conflictul intr-un scandal angolez intern din care Cobalt sa para o victima.
Roxana Vataselu